Přeskočit na obsah
Domů » Klimatizace, nejčastější dotazy

Klimatizace, nejčastější dotazy

„Dnes (19.6.2022) se zde teplota dostala nad 36 °C. Původní rekord pocházel z roku 2013 a činil 34,4 °C. Měsíční absolutní maximum ovšem odolalo (v roce 2019 zde bylo 30. června až 37,7 °C). I zde je ovšem dnešní hodnota nejvyšší změřenou teplotou během astronomického jara. Vedra sužují také ostatní státy v Evropě.“ zdroj: in-pocasi.cz

Dnes si spousta mých zákazníků pustila klimatizaci na plný výkon a byla vděčná za dřívější rozhodnutí si ji nechat namontovat a mít chladnou hlavu 🙂

Vedle několika žádostí o montáž přišlo i několik dotazů, na které se pokusím reagovat.

  1. Vadí, když na mě klimatizace fouká? Určitě, to není pro zdraví správné. Ideální je, když na vás klima nefouká a vzduch necháváte jen proudit místností. Pokud se tomu nelze vyhnout, doporučuji toto nastavení: 25 °C a nejnižší výkon foukání. Uvidíte, že vám bude příjemně a pro vaše tělo to bude ok.
  2. Ochladí klimatizace i vedlejší místnost?
    Běžně montujeme klimatizaci na chodbu bytu či domu a chladný vzduch z ní krásně chladí i vedlejší místnosti. Stačí dobře nastavit lamely, které určují proudění vzduchu. Nebude to samozřejmě stejný komfort (a neochladíte ji o tolik), jako když je přímo v místnosti, ale funguje to. Samozřejmě musíte mít otevřené dveře.
  3. Nespotřebuje klimatizace moc elektřiny?
    Při ceně 5 Kč za kW (věřím, že máte méně) by celodenní chlazení vyšlo na cca 25 Kč. To je méně než kolik stojí 1 pivo v restauraci a to pivo ochladí jen vás a jen na chvilku. Takže spotřeby se rozhodně bát nemusíte. Když mluvím se svými zákazníky, potvrzují mi, že klimatizaci na účtu za elektřinu ani nepoznali.
  4. Je lepší mobilní nebo klasická klimatizace?
    Rozhodně ta klasická. Tu hlučnější část má totiž venku a doma je klid. Ta mobilní musí hučet doma, přímo u vaší sedačky nebo postele. Pak musíte řešit, jak odvádět teplý vzduch. Takže mít pootevřené okno a hadici skrz tuto díru. To má zásadní vliv na efektivitu, tedy spíš neefektivitu, která si vybere nižší pořizovací cenu na ceně za elektřinu. Klasická klima vám navíc nepřekáží, je u stropu. Klasická klima odvádí kondenzát ven, nemusíte vylévat žádnou nádržku. Klasická klima vychladí větší prostor,….těch důvodů mě napadá 20, ale jestli vás nepřesvědčilo těchto pár důvodů, patříte k těm, kteří se snaží věci řešit rychle a snadno. A mám pro to pochopení. Klasická klimatizace má totiž jednu nevýhodu, musí vám ji někdo namontovat a udělat díru do zdi.
Klimatizace na zdi