Přeskočit na obsah

Tepelné čerpadlo a solární panely

Jak spolu fungují solární panely (fotovoltaika) a tepelné čerpadlo? Toto téma není tak jednoduché. Pojďme se na to podívat z několika pohledů:

a) Tepelné čerpadlo, fotovoltaika a bazén: toto je logická volba. Bazén se vytápí v letních měsících, kdy je slunečních paprsků relativně dostatek. Bazén potřebujete ale nahřívat i v noci, takže je ideální spojit investici s baterií. Pokud ze sestavy vynecháte čerpadlo, značně snížíte výkon, protože čerpadlo na 3-4 kW výkonu spotřebuje jen 1 kW elektřiny. Navíc bazén nevyhřejete během dní, kdy je zatažno, inverze nebo během dní, kdy málo svítí slunce. Ze zkušeností doporučuji zakrytí bazénu, ať už speciální folií nebo zastřešení. V noci teplo z bazénu celkem rychle mizí.

b) Tepelné čerpadlo, fotovoltaika a dům: tato kombinace vypadá také lákavě. Soláry se hodí tam, kde je stálý odběr energie a to tepelné čerpadlo toto nabízí. Má to ale háček a ne zrovna malý. Energii potřebujete v zimním období, kdy je sluníčka o mnoho méně (účinnost například klesne až k 5 %) a potřebujete topit i v noci, kdy nesvítí vůbec. Pak se návratnost takové investice radikálně zvyšuje a máte doma systém, který se může porouchat nebo mu skončí životnost. Nehledě na klesající účinnost v čase. Jednoduše řečeno, nevyplatí se to. Nedoporučuji to. Aby se o tom vyplatilo mluvit, je potřeba do systému doplnit baterii, která zvýší investici o cca 100 tis. Kč a stále není vyhráno.