Přeskočit na obsah

Na co si dát pozor

Tepelné čerpadlo Sinclair
Tepelné čerpadlo Sinclair

Chcete si TČ nebo klimatizaci namontovat sami?

  1. Rozumíme, na první pohled to nevypadá zas tak složitě, když jsou na netu návody a mohlo by se něco ušetřit. Bohužel Vás musíme ale zklamat, z několika důvodů to může montovat jen certifikovaná osoba, která prošla školením a zkouškou. Seznam najdete na stránkách MŽP. Pokud Vám někdo prodá TČ nebo klimatizaci, přednaplněnou chladivem, porušuje tím dokonce zákon o nakládání a manipulaci s fluorovanými plyny. Jde tu ale především o vaši bezpečnost.
  2. Když už jste si našli firmu nebo certifikovanou osobu, která Vám dodá TČ nebo klimatizaci, v první řadě je výpočet tepelné ztráty objektu, který chcete vytápět. Setkali jsme se s případy, kdy zákazníkovi nabízela firma TČ „od oka“ asi podle velikosti nemovitosti. Co se může stát?

a) TČ je poddimenzované: prostě nevytopí váš dům, protože víc tepla unikne, než je schopno TČ dodat.

b) TČ je předimenzované: V první řadě zaplatíte za TČ víc peněz, protože čím výkonnější TČ, tím dražší. No a samozřejmě bude častěji vypínat, a tím víc zatěžovat kompresor, čímž se zkrátí jeho životnost.

Jak poznat, že můžete mít tepelko?

Tepelné čerpadlo není vhodné pro vytápění na vysoké teploty. To znamená, že potřebujete vysokou teplotu vody v tepelném okruhu. Například, když máte slabé radiátory nebo příliš velké tepelné ztráty. 

Pro tepelné čerpadlo je dobré, když pracuje s teplotou v otopném systému do 55°C. Většina našich poptávek s tímto nemá problém a následně vytápíme objekty s teplotou v rozpětí 42-48 stupňů.

Daikin tepelné čerpadlo
Daikin tepelné čerpadlo